0

Riverside – Total Recall (The best of)

Riverside obchodzi w tym roku swoje 20-lecie, choć swój pierwszy album wydało dwa lata póżniej. To właśnie pod koniec 2003 usłyszałem Out of Myself, do dzisiaj mój ulubiony album warszawskiej formacji. I choć dzisiaj bardziej spodziewałbym się po zespole dark jazzowego albumu w stylu utworu OK niż kompilacji, to właśnie cyfrową składankę Riverside przygotowało na swoje okrągłe urodziny. „Po co to i na co to komu” – ktoś zapyta. I faktycznie, w muzyce prog rockowej przez często koncepcyjny charakter pojedynczych longplayów – składanki mają mało sensu. Jednym z nielicznych godnych zainteresowania wydawnictw tego typu jest Echoes od Pink Floyd, gdzie odpowiednio wyedytowane utwory sprawiają wrażenie stosunkowo spójnej całości.

Wracając do meritum, czy da się jednak przygotować faktyczny „the best of” Riverside? Oczywiście tak. Pokusiłem się o takie zestawienie. Nie jest to wybór moich ulubionych utworów, ale takich, które faktycznie uważam za najlepsze w dyskografii grupy. Pochodzą one z jej regularnych albumów. EP-ki, single i kompilacja Eye of the Soundscape nie zawierały wg mnie kawałków, które powinny się tu znaleźć, choć wyobrażam sobie pokusę umieszczenia chociażby utworu ze ścieżki dźwiękowej do drugiego Wiedźmina.

Moja propozycja wyglądałaby zatem tak, jak przedstawiam to poniżej. Utwory ułożyłbym chronologicznie, a w przypadku wydania fizycznego postawiłbym na edycję „essential” (ok. 70 minut) i „deluxe” (ok. 70 minut + ok. 60 min.) – ta druga zawierałaby dodatkowo utwory oznaczone gwiazdką. Oryginał pewnie jednak nie pójdzie w tym kierunku i będzie raczej zawierał takie utwory jak Loose Heart, Conceiving You, 02 Panic Room, Fogotten Land, Celebrity Touch, Discard Your Fear czy River Down Below.

PS1. Tytuł kompilacji to moja inwencja i nie ma nic wspólnego z planowanym wydawnictwem.
PS2. Parafrazując słowa Mariusza Dudy z maja 2008 roku, kiedy to na koncercie mówił o oglądaniu w przyszłości DVD Riverside, teraz możecie sobie usiąść wygodnie w fotelu i powiedzieć: „kurczę, ale ten zespół kiedyś fajnie grał!”
PS3. Fragment wywiadu Artura Rawicza (ówcześnie CGM.pl) z Piotrami z zespołu i wypowiedź Piotra Grudzińskiego o… mnie 😉

jigsawmoji512

Listen carefully, if you will...
There are rules...

  1. Tylko utwory z regularnych longplayów.

Out of Myself

The Same River 12:01 *
Reality Dream 6:15

Second Life Syndrome

Conceiving You 3:40
Second Life Syndrome 15:40
Reality Dream III 5:01 *

Rapid Eye Movement

Beyond the Eyelids 7:56
02 Panic Room 5:29
Ultimate Trip 13:13 *

Anno Domini High Definition

Egoist Hedonist 8:56
Left Out 10:59 *
Hybrid Times 11:53 *

Shrine of New Generation Slaves

The Depth of Self-Delusion 7:39
Escalator Shrine 12:41

Love, Fear and the Time Machine

Lost (Why Should I Be Frightened by a Hat?) 5:52
Time Travellers 6:42 *

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.